close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 kwietnia 2019

  Wystawa "I (am)" polskiego artysty Pawła Althamera w Muzeum Sztuki w Helsinkach (Helsinki Art Museum - HAM) została otwarta w dniu 28 marca i potrwa do 8 września 2019 r. Jej współorganizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza oraz Ambasada RP w Helsinkach.

  Pirkko Siitari, kuratorka i dyrektorka ds. wystaw w Helsinki Art Museum, była inicjatorką powstania wystawy polskiego artysty w HAM i osobą bezpośrednio zaangażowaną w dobór prac Pawła Althamera  „I (am)". Przygotowała ona wspólnie z artystą dużą retrospektywę podsumowującą dokonania Pawła w jego prawie 30-letniej twórczości oraz zaprezentowała jego nowe prace. Ekspozycja w Helsinki Art Museum (HAM), to pierwsza indywidualna wystawa P. Althamera w krajach nordyckich i zarazem jedno z głównych wydarzeń kulturalnych Finlandii roku 2019. P. Siitari zaznaczyła, że – „Prace Althamera, w tym jego angażujące społeczność obiekty w przestrzeni publicznej, bardzo odpowiadają naszym działaniom".

  Wystawa została skomponowana z dwóch części. Na pierwszą składają się rzeźby, prace wideo oraz dokumentacja jego performansów z ostatnich trzech dekad. W drugiej części to, co Paweł Althamer nazwał nowym utworem, jest interaktywna przestrzeń, którą artysta tworzy wspólnie z publicznością. Kreatywność tej przestrzeni opiera się na metodzie „ukierunkowywania rzeczywistości” Althamera w jego pragnieniu łączenia się z innymi ludźmi i ze sobą. Traktuje on sztukę, rzeźbę jako narzędzie społecznej transformacji. Artysta bierze udział w specjalnym programie z lokalną społecznością. W Helsinkach grupę tzw. trudnej młodzieży, z którą mógłby przeprowadzić swoje warsztaty, znalazł w dzielnicy Jakomäki, - znajdującej się kilka kilometrów od centrum Helsinek - w której HAM od lat aktywnie współdziała z lokalną społecznością.

  Zaparkowany pod HAM autobus jest w ciągłej gotowości do podróży. Jednak nie tylko o tę najprostszą komunikację chodzi Althamerowi. Artysta pragnie dzielić się swoim doświadczeniem życiowym i artystycznym z najmłodszymi, których losy nie zawsze układają się idealnie, a i uchodzą za przysparzających otoczeniu problemów. Grupę młodzieży zabiera na swoją wystawę do HAM, a przede wszystkim przebywa z nimi.

  - Sama podróż jest celem – uważa Paweł Althamer.

  Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie znalazł się m.in. przegląd polskich filmów, którego kuratorem jest Althamer. W programie m.in.: bajka "Miś Uszatek", "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego, "Pianista" Romana Polańskiego, "Dzieje grzechu" Waleriana Borowczyka, "Seksmisja" Juliusza Machulskiego. Pirkko Siitari informuje, że na wystawie ma się pojawić Grzegorz Kowalski, u którego Althamer zrobił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  "I (am)" . Tytuł wystawy ucieleśnia podstawowe pytania, które stawia on w swojej sztuce. Kim jestem? Kim wszyscy razem jesteśmy? Współpraca to kluczowy element działalności artystycznej Althamera. W proces tworzenia swych prac regularnie artysta włącza swoją rodzinę, sąsiadów, osoby zwiedzające muzea, a także osoby niebędące na co dzień odbiorcami sztuki ani uczestnikami wydarzeń kulturalnych" - informuje IAM.

  W maju ukaże się książka dokumentująca wystawę.

  Paweł Althamer urodził się 12 maja 1967 w Warszawie. Rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo zrobił dyplom na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje prace wystawiał w najważniejszych galeriach i muzeach Nowego Jorku, Berlina, Wiednia, Paryża.

  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P
  P

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: